Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chystáme se do školky

   

Chystáme se do školky
 

Usoudili jste, že je na čase, aby vaše ratolest začala navštěvovat mateřskou školu?
Nevíte, jak to přijme? Bojíte se, že to nezvládne?
 
Je na vás, abyste vaše dítě v tomto, pro něj, velkém životním kroku podpořili.
  
Dostatečná zralost pro školku
Je vaše dítě dostatečně zralé pro mateřskou školku?
Co si vůbec přesně představit pod tímto pojmem?
Především váš potomek musí dosáhnout biologické a psychické zralosti. Dalším nutným předpokladem je schopnost odpoutat se od matky a přijmout do svého každodenního života další lidi. Bez toho se vaše dítě v mateřské školce neobejde.
Bude-li brečet, odmítat zůstat ve školce a chtít být jen s maminkou, je to znamení, že ještě není dostatečně zralé.
Co s tím? Ve třech letech se to dá pochopit, ale o dva roky později je to už na pováženou. Dítě za chvíli půjde do školy a mělo by si zvykat na vrstevníky.
Věřte, že v takovém případě by se vaše dítě dostalo do značné nevýhody oproti ostatním žáčkům. Proto je také poslední rok mateřské školy velice důležitý.
 
Připravte své dítě na školku!
Co ale dělat, když vaše dítě bude brečet a nedokáže se od vás odpoutat? Především k této problematice přistupujte citlivě. Vysvětlete mu, co všechno obnáší školka. Povídejte mu o ní takovým způsobem, abyste vzbudili jeho zájem. Zkuste ho nalákat na hračky, které tam mají. Mluvte o kamarádech, které si ve školce najde.
Především se snažte předejít stresu ze školky, který se nezřídka u dětí objevuje. Vnímejte i relativní maličkosti. Ty mohou v dětské hlavičce představovat nepřekonatelný problém.
Voďte děti do školky včas – ještě předtím, než se děti rozdělí do skupinek, ve kterých si budou hrát. Jinak by se snadno mohlo stát, že se vaše dítě nestačí k žádné, již vytvořené skupince přiřadit a bude se cítit odstrčené. To dětské psychice nepřidá!
Také pro dítě choďte vždy ve stejnou dobu. Zabráníte tak jeho pocitu, že jste na něj zapomněli. Zvlášť zpočátku je to důležité!
 
Co byste ještě měli vědět...
Jaké požadavky musí splňovat dítě, aby bylo přijato do školky? Děti jsou zpravidla přijímány od tří let. Požaduje se od nich, aby dokázaly srozumitelně komunikovat s vrstevníky a učitelkami a aby měly základní hygienické návyky. Dále by měly zvládat chodit samostatně na toaletu a dokázat samy a kultivovaně jíst.
Avšak nejdůležitějším aspektem, jak už bylo řečeno, je schopnost odpoutat se od matky nebo otce.
 
 
21.png
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Nezapomeňte, že pro dítě je vstup do mateřské školy velkým krokem do neznáma. Mění se tak jeho celý dosavadní život. Pomozte mu, aby tento krok zvládlo co nejlépe!

 

  

 

 

 
 

 


Poslední fotografie
Archiv

Kalendář
<< leden / 2020 >>

Statistiky

Online: 1
Celkem: 360079
Měsíc: 1887
Den: 31